Články

Kdybych byla sníh, padala bych jen do popelnic

Na úvod básnické sbírky Vzteklina od Apoleny Vybíralové, která je nominována na letošní Cenu Jiřího Ortena, se nesetkáváme s klasickým schématem básnění. Autorka zde přepisuje zprávu z lékařského příjmu, kde je znázorněno vstupní interní vyšetření (se všemi fyziologickými jevy) včetně pronesené diagnózy: „Vzteklina, neurologické stádium,…

Strašidelnej mlčenlivej systém vzkazů

„Chtěl jsem podat zprávu o svém minulém, zaniklém světě, protože si myslím, že obrazy, které určují můj svět, ze kterých jsem utvořen a které si zpětně skládám dohromady, jsou prostě zajímavé a snad i důležité,“ řekl básník, germanista a překladatel Pavel Novotný, když komentoval (viz A2, 3/2021) svůj tehdejší autobiografický diptych Zápisky z…

Lascivní tanec rozkošnického vypravěče

Ludvík Němec publikuje v sinusoidách. Jádro jeho tvorby leží v osmdesátých letech, v následující dekádě vydal jedinou povídkovou sbírku a pak se na takřka dvacet let odmlčel. Druhý tvůrčí vrchol přišel s povídkovou sbírkou Láska na cizím hrobě z roku 2013, za niž byl nominován na Magnesii Literu a po níž následovala s dvouročním odstupem další…

Přeplněné normalizační retro

Na Pavle Horákové je sympatické, že neinscenuje rodinná dramata na barvotiskovém pozadí i že nechrlí knihy závodním tempem. Od úspěšného průlomu do světa beletrie pro dospělé, kterým byl román Teorie podivnosti (2018), je každá její další próza pokusem o jiné téma, o jiný způsob vyprávění a možná i získání jiné cílové skupiny čtenářů. Platilo to pro…

Vynucená změna narativu

Kritiku románu Narušení děje Emmy Kausc jsem původně psát nechtěla z prostého důvodu: román mi nepřipadal dobrý, ale zároveň jsem necítila potřebu ztrhat sice neumělý, ale ambiciózní debut. Navíc jsem se ke knize nehodlala vracet, číst ji podruhé by byla ztráta času, ne-li zbytečné utrpení – a bez opakované četby se dobrá kritika zpravidla…

Položit důraz na smysl čtení

Ve chvíli, kdy tyto řádky vycházejí, je první ročník Ceny literární kritiky za námi, ceny jsou rozdány a běží ročník druhý. O výsledcích ročníku 2024 v kategoriích prózy i poezie rozhodly zčásti poroty složené ze zástupců pořádajících literárních časopisů a zčásti odborná kolegia, jejichž úkolem bylo hlasovat o vítězce či vítězi ze tří nominovaných knih…

Útěchy a podrážděnosti

Vyhlášení výsledků prvního ročníku Ceny literární kritiky bylo v kategorii prózy věnováno památce jedné z nejoriginálnějších českých prozaiček podevadesátkové české literatury Daniely Hodrové, která v loňském roce zemřela – ale takřka románovou shodou okolností ještě loni vydala i svou poslední knihu, román Co přichází aneb Cesta na Kouzelný vrch. Při…

Vítězky Ceny literární kritiky 2025

První ročník Ceny literární kritiky vyhrála v kategorii próza Emma Kausc s románem Narušení děje (Host),  v kategorii poezie Iryna Zahladko se sbírkou Jak se líčit v nemoci (Bílý Vigvam).



12.…

Mezi bublinami a hloubkou české literatury

Není v silách jedince přečíst celou českou prozaickou produkci za rok 2024, a proto se tento článek zakládá na mých poznámkách ze zhruba padesáti přečtených knih. Pro přehlednost a zjednodušení najdete v textu zmínky o ještě menším množství titulů, na nichž lze ilustrovat některé ze základních tendencí uplynulého roku.



Marta Ljubková: poznámky k prvnímu ročníku CLK

Proč byly letos na Cenu literární kritiky v kategorii próza nominovány knihy Letnice, Narušení děje a Lover/ Fighter? Proč ne Zábranského Jů a hele, Bilerův román o